Lukmod

Modny luk

Modnie, Standardowo

STYLIZACJE INSPIROWANE MODĄ Z LAT 20

W latach 20 ubiegłego stulecia dokonała się prawdziwa rewolucja w świecie kobiet. Pierwszy raz damska część społeczeństwa otrzymała prawa wyborcze i możliwość podejmowania pracy zarobkowej. Emancypacja kobiet w znacznym stopniu wpłynęła na ówczesną modę. Styl życia narzucał niejako konieczność zmian, które stopniowo dokonywały się nie tylko w sposobie myślenia kobiet, ale również w ich garderobach. Współczesne ikony takie jak Greta Garbo czy Pola Negri wyznaczały trendy i były prawdziwą inspiracją. Kobiety chciały wyglądać tak jak one, jednak najważniejsze było podkreślenie swojej niezależności i buntu przeciw przyjętym ogólnie stereotypom.

Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/sukienki/32116-skampiana.html#/rozmiar-36/kolor-niebieski

Kobieta dwudziestolecia międzywojennego

Wyjątkowe dziesięciolecie, które nastąpiło po wojnie to czas, kiedy odradzała się nie tylko gospodarka. W modzie dokonywały się przemiany, które były odwzorowaniem tego, co działo się na świecie. Nastąpił prawdziwy przełom w postrzeganiu kobiety – kobiece kształty, gorsety i długie, ciężkie suknie odeszły do lamusa. Wyrazem buntu przeciw stereotypowemu widzeniu kobiecego piękna, była całkowita rezygnacja z podkreślania talii, biustu i bioder. Fasony sukienek były niezwykle proste, miały obniżoną talię – stworzone dla sylwetki w kształcie litery H, którą nazywamy obecnie figurą chłopczycy. Zaczęto nosić biustonosze, które celowo spłaszczały biust. Wizerunek ówczesnej kobiety miał zwracać uwagę na jej intelekt, siłę i niezależność, a aspekt fizyczności i epatowania wdziękami miał drugorzędne znaczenie.

Fasony z lat 20

Najbardziej charakterystycznym elementem mody lat 20 była prosta sukienka z obniżonym stanem o długości najczęściej przed kolano. Cienkie ramiączka i lejący się dekolt. Noszona niezależnie od okazji – na co dzień, na przyjęcie lub wieczorne wyjście. W wersji tak zwanej casualowej prosta i gładka, zaś na uroczyste okazje bogato zdobiona frędzlami, koralikami i cekinami. Błyszcząca tkanina miała rekompensować prosty krój. Chętnie noszono również elementy zapożyczone wprost z męskiej garderoby – koszule z kołnierzykiem, spodnie. Oczywiście praktyczne i wygodne spodnie były częściej wybierane przez wyzwolone i odważne kobiety, które dziś nazywamy ikonami mody. Kobiety chętnie wkładały również plisowane spódnice i długie kardigany. Strój miał być przede wszystkim wygodny, niekrępujący ruchów i komfortowy.

Styl Art Deco i klasyczne kolory

W modzie dominowały kolory ziemi – beże, biele, szarości, brązy. Istotną rolę odgrywała również czerń, która nadawała charakteru. Na wygląd garderoby miał wówczas niebanalny wpływ styl Art Deco – geometryczne kształty pojawiały się na sukienkach, spódnicach, bluzkach i na biżuterii.

Najważniejsze dodatki ówczesnej epoki

Zarówno w latach 20, jak i współcześnie jedną z najistotniejszych ról w kształtowaniu charakteru stylizacji odgrywają dodatki i akcesoria. Lata 20 to szeroko pojmowany przepych, który miał podkreślać odrodzenia się świata po wojnie, czas radości i nachodzącej prosperity. Kobiety chętnie przyozdabiały swoje stylizacje biżuterią – noszono ją w dużej ilości, na co dzień i na uroczyste okazje. Charakterystyczne dla lat 20 są długie sznury białych pereł, które aktualnie przeżywają swój wielki renesans. Chętnie noszone były również klipsy, szerokie bransolety zdobiące oba nadgarstki, długie kolczyki i duże wisiory na łańcuszkach. Ówczesne ikony przyozdabiały się w boa ze strusich piór i długie satynowe rękawiczki. Na głowach dominowały toczki, woalki i opaski. Torebki wyłącznie małe, mieszczące najpotrzebniejsze rzeczy. Obuwie bezwzględnie wygodne i praktyczne –  na co dzień na płaskiej podeszwie, zaś na wieczór na niewysokiej szpilce lub słupku. Wszystko zgodnie z panującym wówczas nurtem swobody i komfortu.

Makijaż i fryzura

Bardzo charakterystyczny makijaż i fryzura z lat 20, rozpoznawalna jest nawet dla laika. W ówczesnym dziesięcioleciu stawiano na krótkie, praktyczne fryzury – klasyczne boby, sztywne fale okalające twarz, ciasne koki. Włosy były na ogół gładko ułożone, z przedziałkiem i krótką grzywką. Makijaż akcentował zarówno oko, jak i usta. Smoky-eyes w kolorach brązu, szarości, a nawet czerni. Usta podkreślone ciemną szminką – najczęściej czerwoną, która sprawiała, że wydawały się one mniejsze niż w rzeczywistości. Przesada w makijażu i ilości dodatków, a także biżuterii była przeciwwagą dla prostych fasonów i nieskomplikowanych krojów sukienek.

Klasyczna mała czarna

W roku 1926 powstał pierwszy projekt małej czarnej. Stworzyła go francuska projektantka – Coco Chanel. Prosta, sukienka koktajlowa w kolorze czarnym, z subtelnie zaakcentowanym biustem i długością do połowy łydki, znacząco wpłynęła na dalsze losy mody, które uległy przeobrażeniu już w następnym dziesięcioleciu, czyli latach 30. Praktyczna i wygodna, można ją było założyć na każdą okazję. Dodawała pewności siebie, podkreślała elegancję, szyk i klasę. Jej obecność w garderobie była wyrazem znajomości najnowszych trendów. Każda kobieta chciała ją mieć. Chanel lasowała małą czarną w towarzystwie białych pereł. Po dziś dzień, mimo iż uległa wielu przeobrażeniom mała czarna jest nadal klasycznym, ponadczasowym, elementem bazowym w garderobie każdej modnej kobiety. W zależności od dobranych do niej dodatków charakter stylizacji można dowolnie kształtować tak, aby wkomponowywał się w look codzienny, oficjalny lub wieczorowy.

Imprezy w stylu Wielkiego Gatsby’ego

Lata 20 po dziś dzień są inspiracją wielu stylizacji – głównie wieczorowych. Niepowtarzalny klimat dziesięciolecia międzywojennego rozbudza wyobraźnię wielu osób i zachęca je do modowych eksperymentów. Na obecnie trendy duży wpływ miał również kasowy hit kinowy – film z Leonardo DiCaprio w roli głównej pt. „Wielki Gatsby”. Fabuła filmu rozgrywająca się w latach 20 XX wieku w Nowym Jorku była okazją do zaprezentowania wielu wspaniałych kostiumów, charakterystycznych dla tamtego okresu. Imprezy z motywem w tle, inspirowane kinowym hitem są organizowane bardzo często szczególnie w okresie karnawału. Kobiety ubrane w cekinowe sukienki z obniżoną talią, boa i finezyjne opaski we włosach, zachwycają bez względu na epokę.

Ówczesne trendy we współczesnej modzie

Współczesna moda lubi czerpać z minionych epok. Lata 20 wciąż rozpalają wyobraźnię wielu projektantów i są inspiracją dla modnych fashionistek. Prosta sukienka, o kroju w kształcie litery H, z obniżoną talią jest doskonałą propozycją na letnie przyjęcie, wesele lub casualowy, wakacyjny outfit. Taki fason cieszy się niesłabnącą popularnością, ponieważ jest bardzo praktyczny, wygodny i z łatwością poddaje się stylizacjom. Najpiękniej oczywiście prezentuje się na kobietach szczupłych i drobnych, lecz z powodzeniem mogą go nosić również posiadaczki typowo kobiecej sylwetki. Modzie lat 20 zawdzięczamy również ponadczasową małą czarną, która do dzisiaj jest ikoną klasycznej elegancji i stylu. Tym, co warto wpleść w swojej stylizacje, inspirując się modą dziesięciolecia międzywojennego jest bez wątpienia wygoda, komfort i fasony niekrępujące ruchów.

Przykładowe stylizacje inspirowane modą z lat 20

Sukienka na letnie przyjęcie

Prosty krój i ozdobna aplikacja na dole sukienki w postaci plisowanych falbanek, zaakcentuje lekkość i nada dziewczęcego uroku. Fason koktajlowy idealnie sprawdza się podczas letnich przyjęć – wesel, komunii, chrzcin. Stylizację dopełnią dodatki – subtelna biżuteria, mała torebka do ręki i wygodne, plecione sandałki. Całość będzie prezentowała się świeżo, nowocześnie i modnie.

Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/sukienki/32417-skampiana-1.html#/rozmiar-36/kolor-granatowy

Pudrowy róż na co dzień i do pracy

Sukienka w kolorze pudrowego różu, który idealnie wpisuje się w klimat letnich stylizacji, wspaniale podkreśli karnację. Prosty krój będzie odpowiedni na co dzień, jak również do pracy i na biznesowe spotkanie. W wersji casualowej wystarczy do sukienki dobrać wygodne balerinki i praktyczną torbę na ramię. Na bardziej oficjalne okazje dodatki powinny mieć elegancki charakter – odpowiednie będą szpilki zakrywające stopę w kolorze beżowym i klasyczna kopertówka na łańcuszku. Lekko rozszerzany fason zatuszuje mniej lubiane partie ciała – brak wcięcia w talii i szerokie biodra. Dekolt w łódkę i krótki rękawek wkomponują się w oficjalny dress code, zaś subtelne zdobienia w dole sukienki wprowadzą ożywienie do codziennej stylizacji.

Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/sukienki/32404-martaki.html#/rozmiar-l/kolor-rozowy

Na wieczór – retro plisy i elegancka koszula

Outfit inspirowany modą lat 20 stworzymy, wybierając retro plisy i stylową długość do połowy łydki, a także klasyczną koszulę z kołnierzykiem. Taki duet sprawdzi się podczas wieczornego wyjścia. Bez przeszkód możemy również podobny zestaw wykorzystać do stylizacji oficjalnej do pracy – należy wówczas postawić na eleganckie, stonowane dodatki, które podkreślą profesjonalizm. Wieczorny look pozwala na większą swobodę – stylizację dopełnią stylowe czółenka i przykuwająca uwagę biżuteria.

Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/koszule-damskie/31972-anata.html#/rozmiar-34/kolor-granatowy

Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/spodnice/31987-antana.html#/rozmiar-34/kolor-granatowy

Aby przełamać monochromatyczność stylizacji, warto postawić na kontrastujące dodatki w kolorze intensywnej czerwieni lub butelkowej zieleni.

Podsumowanie

Moda lat 20 to rewolucyjne zmiany i sprzeciw, przeciwko stereotypowemu postrzeganiu kobiecego piękna. Emancypacja kobiet doprowadziła do buntu – chętniej ukrywano zalety sylwetki i maskowano je pod prostym fasonem sukienek, aniżeli eksponowano i podkreślano. Krój o obniżonej talii, był idealny dla kobiet o chłopięcej sylwetce. Prosty fason równoważyły dodatki, które były wyjątkowo chętnie wykorzystywane w stylizacjach. Współczesna moda czerpie całymi garściami z ówczesnych trendów – prosta sukienka koktajlowa jest absolutnym must-have w letniej garderobie każdej kobiety – sprawdzi się szczególnie podczas letnich przyjęć. Obok niej w szafie nie może również zabraknąć klasycznej małej czarnej, koszuli z kołnierzykiem i plisowanej spódnicy do połowy łydki. Moda lat 20 inspiruje do zabawy własnym stylem.